Usuwanie wgnieceń

Bez względu na to, jak gorliwie dbasz o swój samochód lub ciężarówkę, za każdym razem, gdy jest publicznie, istnieje ryzyko, że ulegnie wgnieceniu lub uderzeniu. Roztargniony kierowca szturchający swój telefon uderza go od tyłu na światłach. Nieuważny parker ociera się o niego na parkingu przed sklepem spożywczym. Dzieciak uderza w niego wózkiem na zakupy. Ktoś otwiera drzwi swojego samochodu w twoim na ciasnym miejscu parkingowym. Wystarczy powiedzieć, że te blizny po bitwie są frustrującym faktem w życiu właściciela samochodu. Większe wgniecenia mogą kosztować sporo pieniędzy. I wiedz, że nie wszystkie wgniecenia mogą być doskonale naprawione.

Jak samemu usunąć wgniecenia

Jeśli jednak chcesz spróbować, w wielu przypadkach możesz całkiem skutecznie naprawić wgniecenia swojego samochodu za pomocą niezbyt drogich narzędzi do usuwania wgnieceń.

Ale najpierw musisz ocenić szkody, aby wiedzieć, z czym masz do czynienia. Jak bardzo jest źle? Gdzie to jest? Czy wgniecenie w kompozytowym (plastikowym) zderzaku/pasie czołowym, blaszanym błotniku lub drzwiach, aluminiowej masce lub pokładzie, a nawet panelu z włókna węglowego? Czy farba jest porysowana? Jak źle? Najlepsze metody i narzędzia, których możesz użyć, będą zależeć od tych odpowiedzi. A jeśli masz wątpliwości, uzyskaj kilka cytatów od specjalisty zajmującego się naprawą wgnieceń bez lakierowania lub warsztatu blacharsko-lakierniczego, aby dowiedzieć się, ile będą pobierać opłaty i dlaczego.

Kup zestaw do naprawy wgnieceń

Jeśli wydaje się, że naprawa może być możliwa, sugerujemy zakup zestawu do usuwania wgnieceń. Zestawy te zazwyczaj wykorzystują narzędzie typu mostowego, które będą okrakiem na wgniecenie. Narzędzia te mają otwór w środku sekcji mostu, wraz z różnymi rozmiarami końcówek do ciągnięcia. W przypadku większości wgnieceń w środku wgniecenia umieszcza się nasadkę do ciągnięcia (zasadniczo przyssawkę na końcu długiej śruby). Niektóre z tych narzędzi do usuwania wgnieceń używają gorącego kleju do bezpiecznego mocowania przyssawki. Następnie umieszczasz most nad nim za pomocą śruby przez otwór i wysuwasz wgniecenie, powoli wyciągając pręt i przyssawkę na zewnątrz, z dala od wgniecenia. Proste i często działa.

Wgniecenia na plastikach można wciągnąć

Jeśli twoje wgniecenie znajduje się na plastikowej powierzchni, takiej jak osłona przedniego lub tylnego zderzaka i możesz dostać się do jego wewnętrznej powierzchni, możesz zalać obszar wrzątkiem, aby go zmiękczyć, a następnie wypchnąć wgniecenie od środka. Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do wgniecenia od wewnątrz, spróbuj użyć suszarki do włosów, aby rozgrzać i rozszerzyć zewnętrzną powierzchnię. Aby ta metoda działała, potrzebujesz dostępu do sprężonego powietrza. Gdy wgnieciony obszar jest ciepły, spróbuj spryskać go sprężonym powietrzem, aby szybko go schłodzić i skurczyć materiał. Wgniecenie może po prostu wyskoczyć.

Jeśli przeszukujesz Internet, natrafisz na wiele innych sposobów naprawiania wgnieceń, ale my mamy do nich wątpliwości. I nie wszystkie narzędzia do usuwania wgnieceń działają równie dobrze. Przeprowadź dokładne badania przed zakupem; jak przy każdym zakupie, dostajesz to, za co płacisz.

Cierpliwość jest wymagana

We wszystkich przypadkach nie spiesz się. Usuwanie wgnieceń to proces wieloetapowy. Pracuj zbyt szybko, ciągnij metal za mocno lub za daleko, a rozciągniesz go w niewłaściwy sposób i będzie to nie do naprawienia – przynajmniej przez ciebie. Jedna lub więcej z tych metod może działać w celu wyciągnięcia lub wypchnięcia wgniecenia lub wgniecenia bez inwestowania pieniędzy w profesjonalną naprawę. Jeśli ci się uda, poklep się po plecach. Jeśli nie lub jeśli powierzchnia nadal wygląda na chwiejną lub farba jest uszkodzona, warto było spróbować. I nadal możesz wyssać dumę, wyciągnąć portfel i przekazać go wyszkolonemu profesjonaliście.