Spawanie migomatem (MIG/MAG)

spawanie migomatem - poradnik

Jest to podstawowy przewodnik dotyczący spawania przy użyciu spawarki do metali obojętnych (MIG). Spawanie MIG to niesamowity proces wykorzystujący energię elektryczną do topienia i łączenia kawałków metalu. Spawanie metodą MIG jest czasami określane jako „pistolet do klejenia na gorąco” w świecie spawalnictwa i jest powszechnie uważane za jeden z najłatwiejszych rodzajów spawania.

Spawanie MIG zostało opracowane w latach czterdziestych XX wieku, a 60 lat później ogólna zasada jest nadal taka sama. Spawanie metodą MIG wykorzystuje łuk elektryczny do wytworzenia zwarcia między anodą zasilaną w sposób ciągły (+ uchwyt spawalniczy z drutem) a katodą ( – spawany metal).

Ciepło wytwarzane przez zwarcie, wraz z niereaktywnym (stąd obojętnym) gazem lokalnie topi metal i pozwala mu się mieszać. Po usunięciu ciepła metal zaczyna stygnąć i zestalać się, tworząc nowy kawałek stopionego metalu.

Kilka lat temu pełna nazwa – spawanie metodą MIG (Metal Inert Gas) została zmieniona na spawanie łukowe w technologii gazowej (GMAW), ale jeśli nazwiesz to tak, że większość ludzi nie będzie wiedziała, o czym do cholery mówisz – nazwa spawanie MIG z pewnością ma zablokowany.

Spawanie MIG jest przydatne, ponieważ można nim spawać wiele różnych rodzajów metali: stal węglową, stal nierdzewną, aluminium, magnez, miedź, nikiel, brąz krzemowy i inne stopy.

Oto kilka zalet spawania MIG:

 • Możliwość łączenia szerokiej gamy metali i grubości
 • Możliwość spawania we wszystkich pozycjach
 • Dobry ścieg spoiny
 • Minimum rozprysków spawalniczych
 • Łatwe do nauki

Oto niektóre wady spawania MIG:

 • Spawanie MIG może być stosowane tylko na cienkich i średnio grubych metalach
 • Zastosowanie gazu obojętnego sprawia, że ​​ten rodzaj spawania jest mniej przenośny niż spawanie łukowe, które nie wymaga zewnętrznego źródła gazu osłonowego
 • Tworzy nieco bardziej niechlujny i mniej kontrolowany spaw w porównaniu do TIG (spawanie wolframowym gazem obojętnym)

Jak działa spawarka MIG

Spawarka

Wewnątrz spawarki znajduje się szpula drutu i szereg rolek, które wypychają drut do uchwytu spawalniczego. W tej części spawarki niewiele się dzieje, więc warto poświęcić chwilę i zapoznać się z różnymi częściami. Jeśli podajnik drutu zablokuje się z jakiegokolwiek powodu (co zdarza się od czasu do czasu), warto sprawdzić tę część urządzenia.

Dużą szpulę drutu należy przytrzymywać nakrętką napinającą. Nakrętka powinna być wystarczająco dokręcona, aby szpula się nie rozplątała, ale nie tak mocno, aby rolki nie mogły wyciągnąć drutu ze szpuli.

Jeśli podążysz za drutem ze szpuli, zobaczysz, że wchodzi on w zestaw rolek, które wyciągają drut z dużej rolki. Ta spawarka jest skonfigurowana do spawania aluminium, więc ma załadowany drut aluminiowy. Spawanie MIG, które zamierzam opisać w tej instrukcji, dotyczy stali, w której używa się drutu miedzianego.

Zbiornik gazu

Zakładając, że używasz gazu osłonowego do spawarki MIG, za spawarką MIG będzie znajdował się zbiornik gazu. Zbiornik składa się w 100% z argonu lub mieszanki CO2 i argonu. Gaz ten osłania spoinę podczas jej tworzenia. Bez gazu spawy będą brązowe, poplamione i generalnie niezbyt ładne. Otwórz główny zawór zbiornika i upewnij się, że w zbiorniku jest trochę gazu. Twoje wskaźniki powinny wskazywać w zbiorniku od 0 do 2500 PSI, a regulator powinien być ustawiony na wartość od 15 do 25 PSI, w zależności od tego, jak chcesz ustawić i rodzaju używanego uchwytu spawalniczego.

Dobrą zasadą jest otwieranie wszystkich zaworów do wszystkich zbiorników gazu w sklepie tylko o pół obrotu. Całkowite otwarcie zaworu nie poprawia przepływu tak samo, jak tylko otwarcie zaworu, ponieważ zbiornik jest pod tak dużym ciśnieniem. Logika stojąca za tym jest taka, że ​​jeśli ktoś musi szybko odciąć dopływ gazu w sytuacji awaryjnej, nie musi tracić czasu na wkręcanie całkowicie otwartego zaworu. To może nie wydawać się tak wielkim problemem w przypadku argonu lub CO2, ale pracując z łatwopalnymi gazami, takimi jak tlen lub acetylen, możesz zobaczyć, dlaczego może się to przydać w sytuacji awaryjnej.

Gdy drut przechodzi przez rolki, jest wysyłany w dół zestawem węży, które prowadzą do uchwytu spawalniczego. Węże przenoszą naładowaną elektrodę i gaz argonowy.

Pistolet spawalniczy

Pistolet spawalniczy to biznesowy koniec rzeczy. To właśnie tam będzie skierowana większość Twojej uwagi podczas procesu spawania. Pistolet składa się ze spustu, który kontroluje podawanie drutu i przepływ prądu. Drut prowadzony jest przez wymienną miedzianą końcówkę, wykonaną dla każdego konkretnego spawacza. Końcówki różnią się rozmiarem, aby pasowały do ​​drutu o dowolnej średnicy, z którym spawasz. Najprawdopodobniej ta część spawarki zostanie już dla Ciebie skonfigurowana. Zewnętrzna część końcówki pistoletu jest pokryta ceramicznym lub metalowym kubkiem, który chroni elektrodę i kieruje wypływ gazu z końcówki pistoletu.

Zacisk uziemienia

Zacisk masy jest katodą (-) w obwodzie i uzupełnia obwód pomiędzy spawaczem, uchwytem spawalniczym i projektem. Powinien być przypięty bezpośrednio do spawanego kawałka metalu lub do metalowego stołu spawalniczego, takiego jak ten na zdjęciu poniżej (mamy dwóch spawaczy, a więc dwa zaciski, potrzebujesz tylko jednego zacisku od spawacza przymocowanego do spawanego elementu).

spawanie migomatem - poradnik

Wyposażenie ochronne

Spawanie metodą MIG może być całkiem bezpieczne, o ile przestrzega się kilku ważnych środków ostrożności. Ponieważ spawanie MIG wytwarza dużo ciepła i dużo szkodliwego światła, musisz podjąć kilka kroków, aby się zabezpieczyć.

Kroki bezpieczeństwa:

 • Światło generowane przez dowolną formę spawania łukowego jest niezwykle jasne. Spali twoje oczy i skórę tak jak słońce, jeśli się nie zabezpieczysz. Pierwszą rzeczą, którą będziesz potrzebować do spawania, jest maska ​​spawalnicza. Poniżej mam na sobie samościemniającą maskę spawalniczą. Są naprawdę pomocne, jeśli zamierzasz wykonać wiele prac spawalniczych i stanowią świetną inwestycję, jeśli myślisz, że będziesz często pracować z metalem. Maski manualne wymagają szarpnięcia głową i zrzucenia maski na miejsce lub użycia wolnej ręki do ściągnięcia maski w dół. Dzięki temu możesz spawać obiema rękami i nie martwić się o maskę. Pomyśl o ochronie innych przed światłem i użyj ekranu spawalniczego, jeśli jest dostępny, aby stworzyć wokół siebie granicę. Światło ma tendencję do przyciągania spojrzeń, które również mogą wymagać ochrony przed poparzeniem.
 • Noś rękawiczki i skórę, aby chronić się przed rozpryskami stopionego metalu z obrabianego przedmiotu. Niektórzy ludzie lubią cienkie rękawice do spawania, dzięki czemu możesz mieć dużą kontrolę. W spawaniu TIG jest to szczególnie prawdziwe, jednak w przypadku spawania MIG możesz nosić dowolne rękawice, w których czujesz się komfortowo. Skóry nie tylko chronią skórę przed ciepłem wytwarzanym podczas spawania, ale także chronią skórę przed promieniowaniem UV wytwarzanym podczas spawania. Jeśli zamierzasz wykonywać dowolną ilość spawania dłużej niż minutę lub dwie, będziesz chciał zakryć, ponieważ wypalenia UV następują szybko!
 • Jeśli nie zamierzasz nosić skóry, upewnij się, że masz na sobie odzież wykonaną z bawełny. Włókna z tworzyw sztucznych, takie jak poliester i sztuczny jedwab, stopią się w kontakcie ze stopionym metalem i spalą się. Bawełna zrobi w nim dziurę, ale przynajmniej nie będzie się palić i nie robić gorącej, metalowej mazi.
 • Nie noś butów z otwartymi palcami ani butów syntetycznych, które mają siateczkę na wierzchu palców. Gorący metal często spada prosto w dół i wypaliłem wiele dziur w cholewkach butów. Roztopiony metal + gorąca plastikowa maź z butów = brak zabawy. Noś skórzane buty lub buty, jeśli je masz, lub zakryj buty czymś niepalnym, aby temu zapobiec.
 • Spawaj w dobrze wentylowanym miejscu. Spawanie wytwarza niebezpieczne opary, których nie należy wdychać, jeśli można tego uniknąć. Noś maskę lub respirator, jeśli zamierzasz spawać przez dłuższy czas.

Ważna uwaga dotycząca bezpieczeństwa

NIE SPAWAJ STALI OCYNKOWANEJ. Stal ocynkowana zawiera powłokę cynkową, która podczas spalania wytwarza rakotwórczy i trujący gaz. Narażenie na kontakt może spowodować zatrucie metalami ciężkimi (dreszcze spawalnicze) – objawy grypopodobne, które mogą utrzymywać się przez kilka dni, ale mogą również powodować trwałe uszkodzenia. To nie jest żart. Spawałem stal ocynkowaną z niewiedzy i od razu poczułem jej efekty, więc nie rób tego!

Usuń łatwopalne przedmioty z twojego otoczenia

Stopiony metal może wypluć kilka stóp ze spawu. Iskry szlifierskie są jeszcze gorsze. Wszelkie trociny, papierowe lub plastikowe torby znajdujące się w okolicy mogą się tlić i zapalić, dlatego należy zadbać o porządek w miejscu do spawania. Twoja uwaga będzie skupiona na spawaniu i może być trudno zobaczyć, co się dzieje wokół Ciebie, jeśli coś się zapali. Zmniejsz to ryzyko, usuwając wszystkie łatwopalne przedmioty z obszaru spawania.

Trzymaj gaśnicę obok drzwi wyjściowych z warsztatu. CO2 to najlepszy rodzaj do spawania. Gaśnice wodne nie są dobrym pomysłem w spawalni, ponieważ stoisz obok dużej ilości prądu.

Przyszykuj się do spawania

Przed rozpoczęciem spawania upewnij się, że wszystko jest prawidłowo ustawione zarówno u spawacza, jak i na elemencie, który zamierzasz spawać.

Spawarka

Sprawdź, czy zawór gazu osłonowego jest otwarty. Spawarka musi być włączona, zacisk uziemiający przymocowany do stołu spawalniczego lub bezpośrednio do kawałka metalu, a także należy ustawić odpowiednią prędkość podawania drutu i ustawienie mocy (więcej o tym później).

Metal

Chociaż możesz po prostu wziąć spawarkę MIG, nacisnąć spust i dotknąć go do obrabianego przedmiotu, aby spawać, nie uzyskasz doskonałych wyników. Jeśli chcesz, aby spoina była mocna i czysta, poświęcenie 5 minut na oczyszczenie metalu i zeszlifowanie wszystkich łączonych krawędzi naprawdę pomoże w spawaniu.

Układanie spoin

Po skonfigurowaniu spawacza i przygotowaniu kawałka metalu nadszedł czas, aby skupić się na samym spawaniu.
Jeśli po raz pierwszy spawasz, możesz chcieć poćwiczyć przesuwanie ściegu przed spawaniem dwóch kawałków metalu. Możesz to zrobić, biorąc kawałek złomu i wykonując spaw w linii prostej na jego powierzchni. Zrób to kilka razy przed faktycznym rozpoczęciem spawania, aby poznać proces i określić, jakich ustawień prędkości drutu i mocy chcesz użyć.

Każdy spawacz jest inny, więc będziesz musiał sam wymyślić te ustawienia. Zbyt mała moc i będziesz miał rozpryskiwany spaw, który nie przebije się przez obrabiany przedmiot. Za dużo mocy i możesz całkowicie przetopić metal.

Podstawowy proces układania spoin nie jest zbyt trudny. Próbujesz wykonać mały zygzak końcówką spawacza lub małe koncentryczne okręgi przesuwające się od góry spoiny w dół. Lubię myśleć o tym jako o ruchu „szycia”, w którym używam końcówki uchwytu spawalniczego, aby splatać ze sobą dwa kawałki metalu.

Najpierw zacznij układać spoiny o długości około 3cm. Jeśli wykonasz jedną spoinę zbyt długo, obrabiany przedmiot nagrzeje się w tym obszarze i może ulec wypaczeniu lub uszkodzeniom, więc najlepiej jest wykonać małe spawanie w jednym miejscu, przenieść się do drugiego, a następnie wrócić, aby dokończyć to, co zostało pomiędzy.

spawanie migomatem - poradnik

Jakie są właściwe ustawienia?

Jeśli masz dziury w obrabianym przedmiocie, twoja moc jest zbyt wysoka i topi się przez spawy.

Jeśli spoiny tworzą się strumieniami, prędkość podawania drutu lub ustawienia mocy są zbyt niskie. Pistolet wysuwa wiązkę drutu z końcówki, następnie nawiązuje kontakt, a następnie topi się i rozpryskuje bez tworzenia odpowiedniej spoiny.

Będziesz wiedział, kiedy masz prawidłowe ustawienia, ponieważ spoiny zaczną wyglądać ładnie i gładko. Możesz również powiedzieć sporo o jakości spoiny po brzmieniu. Chcesz słyszeć ciągłe iskrzenie.

Spawanie metalu razem

Po przetestowaniu metody na jakimś skrawku nadszedł czas na wykonanie właściwej spoiny. Po prostu bierzemy spawarkę i wykonujemy ruch szycia w poprzek góry. Idealnie jest spawać od dołu do góry, popychając spaw do przodu końcówką pistoletu, jednak nie zawsze jest to wygodne lub dobry sposób na rozpoczęcie nauki. Na początku można spawać w dowolnym kierunku/pozycji, która jest wygodna i która jest dla Ciebie odpowiednia.

Gdy skończyliśmy spawać rurę, zostaliśmy z dużym wybrzuszeniem w miejscu, w którym wszedł wypełniacz. Możesz to zostawić, jeśli chcesz, lub możesz go zeszlifować na płasko, w zależności od tego, do czego używasz metalu. Po zeszlifowaniu znaleźliśmy jedną stronę, w której spaw nie wszedł prawidłowo. Oznacza to, że potrzebujemy więcej mocy i więcej drutu do wypełnienia spoiny. Wróciliśmy i poprawiliśmy spaw, aby był prawidłowo połączony.

Zeszlifuj spaw

Jeśli spaw nie znajduje się na kawałku metalu, który będzie widoczny, lub jeśli nie dbasz o wygląd spawu, to koniec ze spawem. Jeśli jednak spoina jest widoczna lub spawasz coś, co chcesz ładnie wyglądać, najprawdopodobniej będziesz chciał zeszlifować spoinę i ją wygładzić.

Nałóż tarczę szlifierską na szlifierkę kątową i rozpocznij szlifowanie spoiny. Im ładniejsza spoina, tym mniej trzeba będzie szlifować, a po całym dniu szlifowania zrozumiesz, dlaczego warto przede wszystkim dbać o porządek. Jeśli użyjesz tony drutu i narobisz bałaganu, to w porządku, oznacza to po prostu, że możesz przez chwilę szlifować. Jeśli jednak masz zgrabną, prostą spoinę, czyszczenie nie powinno zająć zbyt dużo czasu.

Zachowaj ostrożność, zbliżając się do powierzchni oryginalnego materiału. Nie chcesz szlifować swojej ładnej nowej spoiny ani wyżłobić kawałka metalu. Poruszaj szlifierką kątową tak, jak szlifierką, aby się nie nagrzewać, lub szlifuj zbyt mocno jeden punkt metalu. Jeśli widzisz, że metal nabiera niebieskiego odcienia, oznacza to, że albo zbyt mocno naciskasz szlifierką, albo nie poruszasz wystarczająco tarczą szlifierską. Może się to zdarzyć szczególnie łatwo podczas szlifowania blach.

Szlifowanie spoin może zająć trochę czasu, w zależności od tego, ile spawałeś i może być żmudnym procesem – rób przerwy podczas szlifowania i pozostań nawodniony. Podczas szlifowania należy nosić maskę oraz ochronę słuchu. Upewnij się, że wszystkie twoje ubrania są schludnie schowane i że nic nie zwisa z twojego ciała, co mogłoby zostać wciągnięte w młynek – kręci się szybko i może cię wessać!

Częste problemy

Niezawodne rozpoczęcie spawania za każdym razem może wymagać sporo praktyki, więc nie martw się, jeśli napotkasz jakieś problemy przy pierwszym zatrzymaniu. Niektóre typowe problemy to:

 • Brak lub niewystarczająca ilość gazu osłonowego z pistoletu otacza spoinę. Możesz powiedzieć, kiedy to się stanie, ponieważ spoina zacznie rozpryskiwać małe kulki metalu i zmieni paskudne kolory na brąz i zieleń. Zwiększ ciśnienie gazu i zobacz, czy to pomoże.
 • Spoina nie przenika. Łatwo to stwierdzić, ponieważ spoina będzie słaba i nie będzie w pełni łączyć się z dwoma kawałkami metalu.
 • Spoina przepala się przez chwilę w całym materiale. Jest to spowodowane spawaniem ze zbyt dużą mocą. Po prostu zmniejsz napięcie i powinno zniknąć.
 • Za dużo metalu w jeziorku spawalniczym lub spoina jest kulista jak płatki owsiane. Jest to spowodowane zbyt dużą ilością drutu wychodzącego z pistoletu i można to naprawić, zmniejszając prędkość drutu.
 • Pistolet spawalniczy pluje i nie utrzymuje stałej spoiny. Może to być spowodowane zbyt dużą odległością uchwytu od spoiny.

Bezpieczniki drutowe do końcówki/zmiany końcówki

Czasami, jeśli spawasz zbyt blisko materiału lub wytwarzasz zbyt dużo ciepła, końcówka drutu może w rzeczywistości przyspawać się do końcówki uchwytu spawalniczego. To wygląda jak mała kropla metalu na czubku pistoletu i będziesz wiedział, kiedy masz ten problem, ponieważ drut nie będzie już wychodził z pistoletu. Naprawienie tego jest dość proste, jeśli po prostu pociągniesz kroplę za pomocą zestawu szczypiec.

Wymień podajnik drutu do pistoletu

Czasami drut się załamuje i nie przechodzi przez wąż lub pistolet, nawet gdy końcówka jest czysta i otwarta. Zajrzyj do wnętrza spawarki. Sprawdź szpulę i rolki, ponieważ czasami drut może się tam zagiąć i trzeba go ponownie wprowadzić przez wąż i pistolet, zanim znów zadziała.