Jak ustawić maskę spawalniczą

Przyłbica spawalnicza jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ochronnego, z którego korzysta spawacz. Przyłbica spawalnicza z funkcją automatycznego przyciemniania jest wyposażona w soczewkę, która natychmiast przyciemnia się, aby chronić oczy spawacza przed szkodliwym promieniowaniem UV, które powstaje podczas procesu spawania. Wiele przyłbic spawalniczych z funkcją automatycznego przyciemniania posiada ustawienia, których można użyć do kompensacji różnych rodzajów spawania i różnych poziomów światła wytwarzanego przez łuk spawalniczy. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo ustawić przyłbicę spawalniczą z funkcją automatycznego przyciemniania, aby zapewnić najwyższy dostępny poziom ochrony.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to ustawić kask na czystej, jasnej powierzchni. Podnieś przód przyłbicy spawalniczej do góry, przekładając ją przez pałąk i upewnij się, że bateria jest prawidłowo włożona. Następną rzeczą, którą powinieneś zrobić, to dostosować czas opóźnienia tarczy. Odnosi się to do czasu, jaki zajmuje tarczy przejście ze stanu zaciemnienia do stanu jaśniejszego. W wielu najpopularniejszych przyłbicach spawalniczych z funkcją automatycznego przyciemniania opóźnienie można regulować za pomocą przełącznika znajdującego się po wewnętrznej stronie osłony. W zależności od rodzaju posiadanego kasku, czasy opóźnienia można regulować w zakresie od 0,25 do 0,35 sekundy przy szybkim ustawieniu i od 0,6 do 0,8 sekundy przy wolniejszym ustawieniu. Użyte opóźnienie jest bardziej osobiste, należy dostosować ilość opóźnienia, z którą czujesz się komfortowo.

Możesz regulować ustawienie odcienia za pomocą pokrętła regulacyjnego. W wielu przyłbicach samościemniających to pokrętło może znajdować się po lewej stronie przyłbicy spawalniczej. Pozwala spawaczowi dostosować intensywność zaciemnienia w zależności od rodzaju wykonywanego spawania. Spawacze powinni zawsze używać najciemniejszego odcienia zalecanego dla danego rodzaju spawania. Gdy czujesz, że dostosowałeś przyłbicę spawalniczą do swoich upodobań, powinieneś założyć przyłbicę i wyregulować opaskę, aby upewnić się, że przyłbica nadal jest dobrze dopasowana. Powinieneś także obniżyć kask i wyregulować kąt, aż będziesz mógł widzieć przez tarczę bez żadnych przeszkód. Przed rozpoczęciem spawania należy przetestować samościemniającą się osłonę przyłbicy, aby upewnić się, że jest prawidłowo ustawiona. Jeśli przyłbica spawalnicza została prawidłowo założona, soczewka pociemnieje, nawet jeśli głowa nie jest skierowana w stronę łuku. Jeśli z jakiegoś powodu soczewka nie ściemnia się całkowicie, nie należy używać tej przyłbicy spawalniczej.